Działoszyn 1939 rok – zniszczone miasto, zdjęcia

Działoszyn sto lat temu przypominał raczej miasteczko z dzikiego zachodu. Znaczne odlesienia terenu i słabe piaszczyste ziemie , powodowały zjawiska pogodowe znane obecnie z innej strefy klimatycznej. Działoszyn co najmniej kilka razy doszczętnie spłonął.

Był też znacznie mocniej zniszczony niż Wieluń podczas kampanii wrześniowej w 1939. Utracił też procentowo dużo więcej ludności, gdyż przed wojną był ważnym ośrodkiem ludności żydowskiej, którą niemalże w całości wymordowano w obozie w Chełmnie nad Nerem. Stała tu jedna z najstarszych na ziemiach polskich synagoga. Poniżej ciekawa wzmianka o klęsce żywiołowej, która nawiedziła Działoszyn w dziewiętnastym wieku .

Kurjer Warszawski 1870 nr 146

Donoszą nam z Działoszyna. W dniu 12 z. m, między godziną 3cią a czwartą po południu, trąba powietrzna nawiedziła nasze miasto, zrządzając znaczne i trudne do obliczenia straty. Na 200 domach dachy zniszczone lub pozrywane, starodrzew na drodze i w pięknym ogrodzie miejskim powyrywany z korzeniami. Miasto smutny przedstawia widok. W okolicy również burza znaczne poczyniła szkody; we wsiach: Kamion, Mokre, Dziadaki, Bobrownikii Szczyty, grad zniszczył urodzaje, a szalony wiatr we wsi Kamionie górę piaskową wrzucił do rzeki.

Autor: MG.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *